Saturday Schedule

Highland Field (info)

10:00 am -  22lb Hammer
11:00 am  - 24lb Breamar Stone
11:30 am - Showing of the Tartan
12:00 pm - Parade Opening Ceremonies
12:45 pm - 56lb Weight for Distance
1:45 pm  - Highland Dance Awards
2:30 pm  - Sheaf Toss
4:00 pm  - Caber Toss
5:00 pm  - Wayside Farm Border Collies
5:45 pm  - Drum Major Competition
6:30 pm  - Massed Bands
6:45 pm  - Grade 4 Band Awards

Grand Pavilion

12:00 pm - Poor Man’s Gambit
1:25 pm  - Kilmaine Saints
2:50 pm  - McPeake
4:15 pm  - Emish
5:40 pm  - The Mudmen
7:05 pm  - Bastard Bearded Irishmen
8:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
8:55 pm  - Tempest
10:15 pm  - The Glengarry Bhoys

Tavern in the Glen

12:00 pm - Emish
1:25 pm  - The Mudmen
2:40 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
3:30 pm  - Bastard Bearded Irishmen
4:50 pm  - Tempest
6:15 pm  - Poor Man’s Gambit
7:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
8:40 pm  - The Gothard Sisters
10:00 pm - Seamus Kennedy

Ice House

9:00 am  - Youth Fiddle Competition
1:30 pm  - Blackwater
2:45 pm  - The Gothard Sisters
4:00 pm  - Glengarry Bhoys Unplugged
5:15 pm  - Archie Fisher
6:30 pm - Pocono Highland Dance Academy
7:15 pm  - The Fretless
8:30 pm  - Timlin & Kane
9:45 pm  - McPeake

Main Street Stage

1:00 pm  - Irish Stars School of Dance
2:00 pm  - Across the Pond
3:15 pm  - Rogue Diplomats
4:45 pm  - No Irish Need Apply
6:15 pm  - Kilmaine Saints

Irish Pub Tent

10:30 am  - Song Writing Contest
1:00 pm  - Archie Fisher
2:15 pm  - Matt & Shannon Heaton
3:30 pm  - Timlin & Kane
4:45 pm - Pocono Highland Dance Academy
5:45 pm  - Steve & John
7:00 pm  - Celtic Spirit
8:15 pm  - Rogue Diplomats

Piping Grove

1:30 pm - Grade 4 Pipe Band Competition

Celtic River Stage

1:45 pm  - Burning Bridget Cleary
3:10 pm  - Celtic Spirit
4:35 pm  - The Fretless
6:00 pm  - Matt & Shannon Heaton
7:25 pm -  Across the Pond
8:40 pm  - No Irish Need Apply

Foy Hall

8:00 am – Highland Dance Competition
2:30 pm - Ceili Dancing for Children Under 10
3:15 pm - Ceili Dancing for Adults & Children over 10
4:15 pm  - Scottish Country Dancers
5:00 pm  - Contra Dance

Heritage Hollow

11:00 am - 6:00 pm  - Children's Crafts
11:00 am - 4:00 pm  - Claire Marcus – Wool Spinning demo
1:00 pm  - Bagpipe Demonstration
2:00 pm - Joe Keane – Irish Storytelling
3:00 pm - Highland Dance Demonstration
4:00 pm - Bagpipe Demonstration